Za i przeciw przewalutowania kredytów

Za i przeciw przewalutowania kredytów

Jedną z podstawowych spraw, jakie planujemy, decydując się na kredyt, jest waluta kredytu. Decyzja o doborze waluty ma niezwykle ogromne znaczenie, gdyż każda waluta wyróżnia się odmiennymi wymogami cenowymi, i co za tymże idzie – kosztem kredytu. Banki proponują własnym konsumentom zmianę waluty w trakcie trwania kredytu. Decydując się na przewalutowanie kredytu, powinniśmy niezwykle dobrze wyliczyć wszelkie wydatki, połączone z taką czynnością, tak aby nie okazało się, iż przyszłe zalety są mniejsze aniżeli koszty. Przewalutowanie kredytu stało się niezwykle modne na fali kryzysu gospodarczego, gdy polska złotówka była niezwykle słaba. Czym jest przewalutowanie kredytu oraz jakie ma wady oraz zalety?

Przewalutowanie

Przewalutowanie, to dokładnie określając, wyliczenie zadłużenia zaciągniętego względem banku w jednej walucie na inną. Są dwa typy kredytów walutowych. Jeden to kredyt rzeczywisty. W tymże wypadku zobowiązanie oferowane jest w odmiennej walucie oraz tak także jest płacone. Tymczasem kredyt walutowy denominowany jest oferowany w walucie zagranicznej, lecz jego transze płacone są w złotówkach, raty kredytu także są płacone w złotówkach. Wyliczenie występuje na dzień zapłaty. Przewalutowanie jest dobre w czasie, kiedy konkretna waluta podstawowa jest niedroga, lecz prognozy pokazują, iż ma ona zdrożeć

Kredyt hipoteczny w walutach zagranicznych ma zalety oraz wady

Kredyt hipoteczny w walutach zagranicznych ma mnóstwo korzyści oraz jedną ważną wadę. Przynosi kursowe zagrożenie. Liczbę walutowych kredytobiorców w Polsce określa się chociażby na 700 tys. Przewalutowanie kredytu eliminuje kursowe zagrożenie, nie wolno jednakże zanegować, iż jest drogie. Wybrane banki każą sobie płacić dużą prowizję; pozostałe kasują opłatę za stworzenie aneksu do umowy kredytowej, co w konsekwencji niesie za sobą duże koszty. Wysokie opłaty to jedynie część negatywnych wieści – szczególnie drogie przy przewalutowaniu jest nadmienione faktyczne zrealizowanie dotychczas ewentualnych strat. Nie należy być znakomitym matematykiem, żeby się zorientować, iż najbardziej korzystna byłaby zmiana, na przykład zaciągniętego kredytu we franku na złote, kiedy nasza waluta jest mocna – wówczas zobowiązanie w złotówkach nie będzie naprawdę duże.

Co to jest podwójne przewalutowanie?

Z podwójnym przewalutowaniem mamy do czynienia na przykład wówczas, kiedy płacimy za granicą kartą debetową, jakiej walutą rozliczeniową jest euro, lecz sama transakcja wykonywana jest w zagranicznej walucie, np. w dolarach amerykańskich bądź frankach szwajcarskich. Na przykład w Szwajcarii, płacimy za posiłek w kawiarni kartą do konta prowadzonego w PLN. Przy takiej transakcji dochodzi do podwójnego przewalutowania, gdyż wpierw bank oblicza sumę do zapłaty z franków na euro, natomiast następnie drugi raz liczy z euro na walutę rozliczeniową naszego rachunku. Za przewalutowanie płacimy podwójnie oraz to po niezbyt korzystnych kursach banku oraz organizacji płatniczej, jaka jest operatorem karty płatniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *