Poduszka finansowa, czym jest i dlaczego warto ją mieć

Poduszka finansowa, czym jest i dlaczego warto ją mieć

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędności powinny być integralną częścią naszego finansowego życia. Wiele osób zmęczonych jest przysłowiowym życiem od pierwszego do pierwszego. Dodając do tego trudną sytuację gospodarczą, która jest wynikiem pandemii koronawirusa, dodatkowo upewniamy się, że w finansach nie może być miejsca na niespodzianki. Praktycznie z dnia na dzień wiele osób zostało bez pracy, a co za tym idzie środków do życia. Sytuacja nie byłaby jednak tak tragiczna, gdyby wszystkie te osoby posiadały odpowiednie zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej. Czym jest poduszka finansowa? W jaki sposób rozpocząć budowę swojej własnej poduszki finansowej? Dlaczego warto posiadać oszczędności w postaci poduszki finansowej?

 

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa będzie stanowiła ogromne oparcie finansowe w sytuacji jakiegokolwiek zawirowania w naszym życiu. Oczywiście nie zawsze mamy wpływ na to, co nas czeka – globalny kryzys finansowy, choroba członka rodziny, utrata pracy. Takie nieszczęśliwe zdarzenia mają miejsce, a naszym zadaniem jest odpowiednio przygotować się pod względem finansowym na to. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracujemy, a całe wynagrodzenie wydajemy w ciągu miesiąca na raty kredytu, opłaty miesięczne, jedzenie i przyjemności. Taki styl życia może nam odpowiadać. Co jednak zrobimy w momencie, gdy nagle stracimy źródło dochodu? Nie będziemy mieli z czego zapłacić kolejnej raty i opłacić rachunków. Po to właśnie powinniśmy zawczasu zbudować naszą poduszkę finansową. Nasza poduszka, w zależności od ambicji i potrzeb może mieć inną wielkość. Minimalna zalecana wielkość poduszki finansowej to równowartość 3-miesięcznych pensji. Jeśli mieszkamy z partnerem/partnerką, która wchodzi w skład gospodarstwa domowego, poduszka finansowa to wielokrotność naszych wspólnych miesięcznych zarobków. Z czasem poduszka może być rozbudowana do 6, a nawet 12-krotności naszych miesięcznych zarobków, co sprawi, że będziemy naprawdę solidnie zabezpieczeni na wypadek jakiejkolwiek ewentualności.

 

Jak zbudować swoją poduszkę finansową?

Każdy, kto oszczędza, zdaje sobie sprawę, że to ciężkie zadanie. Odłożenie każdej kwoty wymaga od nas dużej samodyscypliny i samoświadomości w obszarze finansów osobistych. Na początku ustalmy konkretną miesięczną kwotę, która będzie odkładana na zupełnie inne konto. Może to być 100, 200 lub 500 złotych. Dodatkowo starajmy się odkładać każdą dodatkową kwotę, którą zarobimy z tytułu programów partnerskich, dodatkowej pracy w internecie czy premii rocznej. Dzięki temu nasza poduszka zostanie zbudowana szybciej, a my nie będziemy musieli rezygnować z innych regularnych wydatków.

 

Dlaczego warto zbudować poduszkę finansową?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co czeka nas w przyszłości. Obecna sytuacja potwierdza tylko to, że za miesiąc może nas czekać kolejne zamknięcie gospodarki i utrata miejsca pracy. Obecnie oszczędności to konieczność, a nie przywilej, na który mogą sobie pozwolić najbogatsi. Zadbajmy o swoją przyszłość i pomyślmy o swoich finansach już dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *