Dlaczego warto unikać rat 0%?

Dlaczego warto unikać rat 0%?

Raty 0% to bardzo popularna i często polecana promocja np. w sklepach elektronicznych czy meblowych. Na pozór korzystne i proste rozłożenie głównej ceny na równe raty i spłacanie ich bez dodatkowego oprocentowania wydaje się bardzo korzystne. W rzeczywistości promocje takie mogą okazać się mniej korzystne i niewarte uwagi. Dlaczego zatem warto unikać rat 0% ? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Cena wyższa od półkowej

Pierwszym powodem, dla którego warto unikać raty 0%, jest cena samego sprzętu. Choć raty rzeczywiście wynoszą 0% i nie zapłacimy za nie nic ponadto, cena samego produktu może być wyższa niż ta na półce sklepowej obowiązująca przy zakupie za gotówkę. W ten sposób sklep zarabia na sprzęcie. Sytuacja taka może zaistnieć np. gdy cena na półce jest promocyjna, a regularna jest dużo wyższa. Sklep może zatem nie pozwolić na łączenie promocji i sprzedać telewizor na raty 0%. Rozłoży na nie wtedy cenę regularną. Przed zakupem trzeba dokładnie przeanalizować umowę oraz przekalkulować rzeczywiste koszty.

Obowiązkowe ubezpieczenia kredytu

Bardzo często stosowanym „haczykiem” jest obowiązkowe ubezpieczenie kredytu, które jest dodawane do naszej głównej należności. Może to podnieść RRSO z 0% nawet do kilkunastu — kilkudziesięciu. Banki niechętnie udzielają kredytu 0% bez ubezpieczenia i czasem możemy nie otrzymać go, jeśli nie wykupimy takiego ubezpieczenia. Aby pominąć ten element, trzeba odmówić zgody na doliczenie ubezpieczenia, wysłać wniosek bez polisy kredytu, zażądać uzasadnienia od banku lub w ostateczności wziąć sprzęt na raty 0% z ubezpieczeniem kredytu.

Przedłużona gwarancja

Kolejnym stosowanym tym razem przez sam sklep kruczkiem jest przedłużona gwarancja. Sklep może uzależnić preferencyjnego kredytu na raty 0% właśnie od obowiązku przedłużenia gwarancji na sam sprzęt. W rzeczywistości kredyt taki może okazać się dużo droższy. Warto również przeczytać całą umowę, w razie gdy sprzedawcy nie poinformują nas o tym koszcie, aby nie być zaskoczonym przy spłacie rat.

Zmniejszona zdolność kredytowa

Dość poważnym „przeciw” jest sam fakt brania kredytu. Tak kolorowe na banerach i chętnie proponowane raty 0% w rzeczywistości są typowym kredytem bankowym. Przy braniu sprzętów czy produktów na takie raty zaciągamy kredyt wobec banku. Jest on widoczny w bazach danych oraz obniża naszą zdolność kredytową. Jeśli w najbliższym czasie — przed spłaceniem sprzętu chcemy wziąć inny kredyt gotówkowy, na samochód lub wyrobić kartę kredytową, bank może nie udzielić nam zgody. Szczególnie drogi sprzęt i wysokie raty mogą utrudniać zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Dlaczego warto unikać rat 0%?

Raty 0% są częstą promocją w różnego rodzaju sklepach. Warto jednak go unikać, bo rzeczywistości może przynieść ona nam sporo problemów. Biorąc taki sprzęt na raty 0%, możemy paść ofiarą dodatkowych kosztów ukryty w umowie, musimy spełnić wszystkie wymogi i przejść cały proces kredytowy. Zmniejszamy swoją zdolność kredytową, która może być nam potrzebna przy innych sprawach. W wielu przypadkach korzystniejsze może okazać się kupienie sprzętu w sklepach internetowych, gdzie ceny są niższe niż nawet promocyjne na półkach sklepów stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *