Dekalog posiadacza kredytu hipotecznego

Dekalog posiadacza kredytu hipotecznego

Aktualnie miliony Polaków są posiadaczami kredytu hipotecznego. Wysokie ceny mieszkań, które się nie zmniejszają, sprawiają, że mało kogo stać na zakup własnego lokum za gotówkę. Dlatego ogromna część ludzi decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Kredyt jest sposobem na szybsze zdobycie mieszkania i ustatkowanie się. Jednak pamiętajmy o tym, że dług, jakim jest kredyt bankowy, wiąże się z koniecznością jego spłaty. Kredytobiorca musi mieć świadomość, że najbliższe lata, podczas których będzie trudził się ze spłatą zobowiązania wobec banku, będą wiązały się z koniecznością utrzymania pewnej dyscypliny. Poniżej prezentujemy dekalog posiadacza kredytu hipotecznego.Dekalog osoby, posiadającej kredyt na mieszkanie

1. Naucz się dobrze zarządzać swoimi finansami. Kontrola finansów domowych jest ważną umiejętnością, którą koniecznie trzeba nabyć niezależnie od tego czy spłacasz kredyt, czy też nie. Warto prowadzić zapiski wszelkich domowych wydatków oraz przychodów. Dzięki temu w łatwy sposób można kontrolować to, co dzieje się z twoimi finansami.

2. Oszczędzaj pieniądze. Oszczędzanie jest ważnym nawykiem, który przydaje się w życiu każdemu człowiekowi. Budowanie tak zwanej „poduszki finansowej” jest bardzo ważne. Kredyt oczywiście mocno ogranicza możliwość oszczędzania, jednak trzeba to robić. Dodatkowe środki mogą się w każdej chwili na coś przydać (remont mieszkania, samochodu, leczenie, czy kłopoty w spłacie kredytu).

3. Nadpłacaj kredyt, jeśli tylko możesz. Im szybciej pozbędziesz się tego obciążenia, tym lepiej. Kredyt hipoteczny zaciągnięty na 30 lat, wcale nie musi być aż tak długo spłacany. Większość osób spłaca swoje zadłużenia dużo wcześniej. Warto przeznaczać jak największe środki na rzecz spłaty kredytu, żeby móc jak najszybciej rozpocząć wolne od długów życie.

4. Czytaj wiadomości od twojego banku. Czasami nie zwracamy uwagi na maile, które otrzymujemy od banku, w którym mamy kredyt hipoteczny. Jest to błąd. w tego rodzaju korespondencji zawarte mogą być bardzo ważne informacje. Dotyczyć mogą między innymi zmian prowizji, które wpłyną na kwotę spłaty kredytu.

5. Ciągle kontroluj rynek. Okres spłaty kredytu hipotecznego, to zazwyczaj bardzo długi czas. Banki mogą zmieniać swoje oferty, wprowadzać różne zmiany. Warto kontrolować to, co robi twój bank. Jeżeli nadarzy się okazja na korzystne refinansowanie kredytu, warto z niej skorzystać. Dobrze jest też negocjować ze swoim bankiem lepsze warunki różnych usług (prowadzenie konta, lokaty, ubezpieczenie).

6. W razie problemów ze spłatą, powiadom bank. Czasami może zdarzyć się w życiu trudniejszy okres. Możemy zachorować, złamać nogę. Jeżeli zdarzy się czas, w którym będziesz miał problem z wpłatą raty kredytu na bankowe konto, koniecznie o tym zawiadom. Dzięki temu może uda się odroczyć tę ratę na później, bez żadnych konsekwencji. Pamiętajmy, że w banku pracują zwykli ludzie, którzy są w stanie zrozumieć różne sytuacje.

7. Nie zaciągaj zbyt dużej liczby kredytów. Większość osób posiada jeden kredyt hipoteczny, jednak są tacy, którzy mają ich dwa lub nawet więcej. Niektórzy poza kredytem hipotecznym, zaciągają kredyty konsumpcyjne. Podczas spłaty długu warto nauczyć się oszczędzać i nie wydawać pieniędzy w sposób niepotrzebny. Dodatkowe kredyty, czy pożyczki nie będą raczej dobrym pomysłem. Lepiej jest zarobić na swoje zachcianki niż dalej się zadłużać.

8. Trzymaj wszelkie dokumenty związane z kredytem w jednym miejscu. Kredyt ma ogromny wpływ na życie twoje, jak i całej rodziny. W razie potrzeby można łatwo do nich sięgnąć. Tego typu praktyka będzie również ułatwieniem dla potencjalnych spadkobierców, gdyby musieli przejąć kredyt.

9. Jeżeli masz kredyt we frankach, walcz o jego obniżenie. Aktualnie w Polsce wielu „frankowiczów” walczy o przewalutowanie kredytu, jego zmniejszenie lub anulowanie. Działają w kraju wyspecjalizowane kancelarie prawne, które walczą przed sądami o ułatwienia dla osób, które jakiś czas temu zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Warto zainteresować się tematem i spróbować coś ugrać. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się kredytu.

10. Ubezpiecz swoje mieszkania dodatkowo. Bank oferuje pewne ubezpieczenia razem z kredytem, jednak raczej nie są one wystarczające. Tego rodzaju ubezpieczenie zabezpiecza przede wszystkim interes banku, a nie twój. Dlatego warto wykupić dodatkową polisę, która zapewni wypłatę odszkodowania do twojej kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *