Czym jest wolność finansowa i dlaczego warto do niej dążyć?

Czym jest wolność finansowa i dlaczego warto do niej dążyć?

Większość z nas ucieszyłaby się, mając wolność finansową. Natomiast niewiele osób wie, czym tak naprawdę ona jest. Jednak gdy poznamy ją to możliwe, że zechcemy do niej dążyć. Jest też kilka etapów, które trzeba przejść, aby ją osiągnąć. Ten tekst jest źródłem wiedzy na temat wolności finansowej.

 

Wolność finansowa

Jest wiele wersji definicji wolności finansowej. Najogólniej jest to stan finansowy, który jest osiągnięty, gdy nasze pasywne dochody przekraczają nasze wszelkie wydatki. Czyli tak naprawdę możemy wygodnie żyć i nic nie robić, mając wystarczająco pieniędzy.

 

Jak ją uzyskać?

Oczywiście można obliczyć, ile będziemy potrzebowali pieniędzy, aby osiągnąć wolność finansową. Jednak te obliczenia nigdy nie będą dokładne, gdyż trudno przewidzieć wiele zmiennych. Ogólnie najłatwiej będzie zacząć do tego, ile miesięcznie potrzebujemy pieniędzy na godne życie ze wszelkimi zachciankami jak wycieczki, przyjemności itd.

Następnie ustalamy, ile rocznie (procent) możemy zyskać na zgromadzonym kapitale. Każdy ma inne możliwości co do pomnażania pieniędzy, dlatego ten punkt będzie się różnił u każdej osoby. Przykładowo o niskim ryzyku są lokaty bankowe. Obecnie najlepsze lokaty mają 4% w skali roku. Odejmujemy od tego podatek Belki i dzięki temu wiemy, iż możemy w rok wygenerować około 3,24% zysku.

Teraz zestawiamy to, ile potrzebujemy rocznie pieniędzy na godne życie, z tym ile potrzebujemy oszczędności, aby to z nich sfinansować. Przykładowo: ustaliliśmy, że potrzebujemy na wygodne życie miesięcznie 10 000 zł. Mnożymy to x 12 miesięcy i daję nam to 120 000 zł w skali roku, które będzie nam potrzebne. Teraz musimy obliczyć, ile potrzebujemy pieniędzy np. na lokacie, o której była mowa wcześniej (3,24%), aby wygenerować tyle pieniędzy. 3,24% to nasze 120 000 zł zatem potrzeba w tym przypadku w zaokrągleniu 3 800 000 zł. Pamiętajmy, że są to tylko „suche obliczenia”, które nie uwzględniają inflacji czy procentu składanego.

Zatem, aby osiągnąć wolność finansową w tym przypadku, musimy zaoszczędzić 3 800 000 zł, które będą na lokacie rocznie generowały dla nas 120 000 zł, co pozwoli nam na wygodne życie.

 

Czy warto do niej dążyć?

Z pewnością warto się skupić na jej osiągnięciu. Aby się do tego zadania zabrać, należy zacząć oszczędzać i pomnażać zgromadzone środki. Sama nauka tego będzie dla nas bezcenna. Możliwe jest, iż nie osiągniemy wolności finansowej do końca naszego życia, gdyż to duże wyzwanie. Natomiast samo dążenie do tego celu sprawi, że będziemy mieli znaczne oszczędności, które będziemy pomnażali, co przyczyni się do zabezpieczenia przyszłości naszej czy naszych bliskich. Na starość to zawsze dodatkowa i znaczna emerytura.

Okładanie coraz większym sum sprawi, że nasza inteligencja finansowa znacznie wzrośnie. Znanym i zadziwiającym faktem jest, iż gromadzone przez nas pieniądze mają doskonałe predyspozycje do pomnażania się. Im jest ich więcej – tym lepiej się mnożą. Natomiast jeśli się nam uda uzyskać wolność finansową to będziemy od tego momentu na wiecznej „emeryturze”, która pokryje wszystkie nasze wydatki, a my będziemy mogli się cieszyć życiem bez ograniczeń. Cóż za cudowna wizja, do której warto dążyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *