Czym jest assistance i dlaczego warto je mieć?

Czym jest assistance i dlaczego warto je mieć?

Choć ubezpieczenie assistance jest dobrowolne coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Najczęściej kupowane jest przez kierowców w celu dodatkowej ochrony samochodu i pasażerów w nagłych wypadkach. Można w skrócie powiedzieć, że assistance to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc medyczną, techniczną, a nawet informacyjną. Może obowiązywać na terenie kraju, ale można też kupić dodatkowe ubezpieczenie assistance tylko na czas podróży do innego kraju np. na wakacje. Co ciekawe także ubezpieczenia turystyczne obecnie obejmują podobnie jak ubezpieczenia komunikacyjne także opcje ubezpieczenia OC i assistance.

 

Czym jest assistance?

W wypadku asisstance samochodu takie ubezpieczenie obejmuje pomoc techniczną, medyczną i informacyjną kierowcy oraz pasażerom samochodu, na który jest zawarta umowa ubezpieczenia. Pomoc taka jest świadczona w wyniku następujących sytuacji:

  • kradzież samochodu,
  • awaria samochodu,
  • unieruchomienia pojazdu,
  • wypadek samochodowy.

Warto jednak zapoznać się dokładnie z umową ubezpieczenia i z definicjami, ponieważ każda firma może inaczej definiować choćby awarię pojazdu.

 

Przykładowe świadczenia w ramach assistance

Wszystko zależy od wybranej polisy ubezpieczeniowej, ale można powiedzieć, że dobre assistance zapewnia pomoc w każdej możliwej sytuacji. To jak taka pomoc będzie zrealizowana zależy właśnie od zapisów w umowie, ale też od powagi sytuacji. Mając assistance można jednak liczyć, że samochód zostanie naprawiony na miejscu, a my dostaniemy samochód zastępczy na czas naprawy. Możliwe jest tez holowanie samochodu przez określoną ilość kilometrów bezpłatnie. Najczęściej do 200 km. W przypadku wypadku samochodowego można liczyć na pomoc w spisywaniu oświadczeń powypadkowych, udzielenia informacji o możliwych opcjach naprawy czy wypłacie ubezpieczenia z np. autocasco.

W wypadku assistance na podróż samochodem za granicę można też liczyć na zwrot kosztów powrotu ubezpieczonego do miejsca zamieszkania albo do miejsca docelowego. A jeśli naprawa będzie trwać dłużej niż kilka godzin możliwe jest opłacenie zakwaterowania do 3 nocy. Bardzo często assistance oferuje też usługę tłumacza, aby za granicą łatwiej było się porozumieć. Co jest przydatne zwłaszcza podczas wypadków czy kradzieży samochodu. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji to posiadanie assistance może dać nam po prostu komfort i poczucie bezpieczeństwa, że w razie jakby coś się stało otrzymamy pomoc od ręki.

 

Na jakie auto można wykupić assistance?

Podobnie jak w przypadku autocasco i tutaj można spotkać się z pewnymi ograniczeniami co do pojazdów, jakie mogą być ubezpieczone. Najczęstsze wymogi to:

  • samochód o masie do 2,599 t,
  • pojemność max. 9 osób,
  • rejestracja na terenie Polski.

Także wiek samochodu może być ograniczeniem dla assistance. Jednak zawsze warto sprawdzić czy w podstawowym ubezpieczeniu komunikacyjnym nie ma opcji dodatkowego zakupu assistance, ponieważ zwykle kupując ubezpieczenie w jednym pakiecie sama składka wychodzi taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *